Otázky pro Plantune

Ptali jsme se ve výrobních firmách po celé České republice: „V čem vidíte největší překážky svého podnikání?“ Odpovědí se nám sešla celá řada, vždyť každá výroba je něčím specifická. Analýza shromážděných výsledků nám ale zároveň umožnila  identifikovat několik klíčových problémů, které se v té či oné formulaci opakovaly takřka bez výjimky u všech. Právě na těchto deset klíčových otázek výroby jsme se pak soustředili při vývoji systému Plantune.

Otázka první: Jak dopadne spolehlivost, využití, adresnost?

Výhody

Od teď už budete vždy vědět, kam cesta, jíž se vaše výroba aktuálně ubírá, vede. Klíčové metriky – spolehlivost, využití, adresnost – jsou Vám v systému Plantune neustále k dispozici: a díky efektivnímu cloudovému řešení jsou sledované klíčové údaje vždy aktuální a neustále při ruce.

Otázka druhá: Kdy lze reálně expedovat objednávky

Výhody

Dost bylo nesplnitelných slibů. Kdo by nechtěl znát reálné a dosažitelné termíny expedic:
víte-li, kdy skutečně můžete přislíbené zakázky expedovat, pomůže Vám to lépe a spolehlivěji komunikovat se zákazníky. Nejlepší je samozřejmě plnit všechny přísliby, každého však někdy potká zpoždění. Znáte-li ale přesný odhad jeho rozsahu, můžete škody minimalizovat: třeba včasným telefonátem, oznámením, omluvou.

Otázka třetí: Na čem má pracoviště pracovat dnes?

Výhody

Co teď a co potom? Plantune připraví celkové i dílčí fronty práce pro vaši výrobu: každé jednotlivé pracoviště tak má k dispozici pokaždé aktuální rozpis nadcházející výroby. Plantune hlídá „celkový obraz“ a fronty práce jednotlivých pracovišť optimalizuje tak, aby bylo vždy dosaženo co možná nejlepšího možného stavu.

Otázka čtvrtá: Jak budou vytížené či přetížené kapacity?

Výhody

Proč jeden přesčasuje, když na druhého se čeká? Plantune Vám kdykoli poskytne detailní a přesný přehled o výhledu i aktuálním stavu vytíženosti či přetíženosti kapacit. Nečeká se někde zbytečně? Kdy má smysl přijímat silová řešení? Kde a proč vzniká zpoždění?

Otázka pátá: Kolik kusů z této dávky skončí na skladě?

Výhody

Neplníme sklady, zatímco zákazník čeká? Kolik kusů z této výrobní dávky skončí na firemním skladě? Nevytváříme si bezdůvodně naddimenzované zásoby? Moderní systémy podnikového řízení se stále častěji odklánějí od výrazně skladové výroby (make-to-stock) ve prospěch výroby zákaznické (make-to-order).

Otázka šestá: Kolik kusů z této nákupní objednávky skončí na skladě?

Výhody

Dobrý hospodář nakupuje účelně. Plantune – ve shodě s progresivní a účelnou firemní logikou just-in-time – pomáhá rozpoznat uměřené nákupní objemy: na základě aktuálních front práce a zakázkových objednávek sleduje stav materiálových skladů a rozpoznává potíže, které v budoucnu hrozí. Plantune Vám tak pomůže zajistit, abyste již na materiál nemuseli čekat, zároveň ale nemuseli řešit uskladnění zbytečně objemných a neadresných zásob „na lepší časy“.

Otázka sedmá: Co spustit do výroby a co stejně neprojde?

Výhody

Plánujte pozorně až do posledního detailu. Ptejte se na otázky jako: má smysl konkrétní proces uspíšit? Nebo to ničemu nepomůže, protože se bude čekat jinde? Plantune Vám dává do rukou detailní – a neustále aktualizovanou – mapu všech souvislostí Vaší výroby.

Otázka osmá: Kdy bude chybět jaký materiál?

Výhody

Máme vše, čeho je nám třeba? Kdy nám bude chybět materiál, který a kolik? Víte-li o hrozícím výpadku materiálového pokrytí výroby dopředu, můžete situaci snáze a lépe vyřešit. Přiobjednat materiál. Změnit či popohnat dodavatele. Odložit zakázky. Konkrétní řešení už je na Vás, jistě zvolíte to pro Vás nejvhodnější. Plantune chce být jen tím spolehlivým partnerem, který Vás na problém upozorní.

Otázka devátá: Jak se bude vyvíjet plnění termínů?

Výhody

S výhledem do dáli: kdy bude volněji? Zjistěte, budete-li stíhat, snáze pak uvážíte volné kapacity. Plantune nabízí okamžité i dlouhodobé grafy a přehledy, které zaznamenávají vývoj plnění termínů v čase. Jen jedním rychlým pohledem tak zjistíte, ve kterých týdnech či měsících máte ještě rezervu a kdy naopak hrozí zpožďování, a tudíž by nebylo vhodné například přibírat nové zakázky.

Otázka desátá: Jak za dané situace vypadá nejlepší možný průběh výroby?

Výhody

Kudy vede naše cesta? Plantune nežije včerejškem: spočte a nabídne reálný cíl dneška. Představme si Plantune jako GPS pro Vaši výrobu: v jednom každém okamžiku Vám nabízí nejlepší aktuálně možnou cestu k cíli, přičemž neustále víte, kudy pojedete, která města cestou navštívíte a – to především – v kolik přesně do cíle dorazíte, dodržíte-li všechny navrhované postupy.